Centrum Kosmetolożki

Higiena intymna mężczyzn to temat, który niemalże zalicza się do tematów tabu. W przypadku pań jest on wręcz oczywisty. Jednak dbanie o męskie strefy jest równie ważne jak o damskie, nie tylko ze względów czysto higienicznych, ale również i zdrowotnych.

Higiena intymna mężczyzn

Dlaczego męska higiena intymna jest ważna?

Wielu mężczyzn nie do końca zdaje sobie sprawę z faktu, jakie konsekwencje niesie za sobą zaniedbywanie tematu własnej higieny intymnej. Bardzo często jest ograniczona do stosowania jedynie żelu pod prysznic. Warto więc zmienić pewne nawyki, aby zapewnić sobie codzienną czystość, świeżość oraz zapobiegać rozwijaniu różnego rodzaju infekcji.

Należy zaznaczyć, że skóra w obrębie męskich narządów płciowych wyposażona jest w liczne gruczoły zarówno potowe jak i łojowe. Ponadto jest dość gruba oraz porośnięta włosami. Wszystko to sprawia, że zjawisko pocenia się zachodzi w tym miejscu znacznie intensywniej, a wydzieliny wszystkich gruczołów mieszając się ze sobą tworzą idealne środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.

Higiena intymna mężczyzn – jak o nią dbać?

Przede wszystkim higiena okolic intymnych powinna być przeprowadzana każdego dnia. Jeśli mężczyzna dodatkowo uczęszcza na siłownię, saunę czy basen częstotliwość mycia powinna być zwiększona. Oczywiście, bardzo ważne jest umycie się po stosunku płciowym. W tym celu należy jednak zrezygnować z intensywnych zapachowych żeli pod prysznic oraz mydeł, ponieważ w dużym stopniu naruszają one naturalną florę bakteryjną skóry. W związku z tym mężczyźni powinni wybierać delikatne kosmetyki, które dedykowane są wyłącznie do higieny okolic intymnych. Preparaty te posiadają łagodniejszy skład oraz kwaśne pH, przez co hamują rozwój infekcji oraz pojawianie się przykrego zapachu.

Bardzo dobrze gdy taki preparat posiada w składzie kwas mlekowy, alantoinę oraz panthenol.

Podczas kąpieli warto zrezygnować natomiast z gąbek oraz różnego rodzaju myjek, ponieważ stanowią one siedlisko bakterii. Ponadto ze względu na swoją szorstką powierzchnię mogą w łatwy sposób podrażnić wrażliwy naskórek. Okolice intymne najlepiej więc myć rękoma, pamiętając o odciągnięciu napletka. Ponadto woda do kąpieli powinna być letnia. Cenną wskazówką jest fakt, że po kąpieli należy dokładnie osuszyć okolice krocza. W innym przypadku pozostałość wody lub obecna tam wilgoć może przyczynić się do rozwoju infekcji grzybiczej.

Higiena intymna mężczyzn – o czym warto pamiętać?

W temacie męskiej higieny intymnej nie można pominąć kilku błędów, które są dość powszechne wśród mężczyzn. Na uwagę zasługuje tu m.in. czas jaki jej poświęcamy. Bardzo często czas kąpieli ogranicza się do minimum. Oznacza to, że okolice intymne myje są w pośpiechu.

Zdarza się również, że nie każdy mężczyzna wykonuje ją z odpowiednia dokładnością. Panowie powinni pamiętać, aby podczas kąpieli zawsze odsłaniać napletek, ponieważ tuż pod nim gromadzi się złuszczony nabłonek, flora bakteryjna oraz resztki moczu oraz spermy. Brak usuwania tzw. mastki zwiększa ryzyko infekcji cewki moczowej oraz stanu zapalnego dróg moczowych.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty