Naturalny kolagen na skórę

Trądzik pospolity to bakteryjna choroba skóry, która dotyczy wielu osób w młodym wieku. Najczęściej jego objawy lokalizują się na twarzy, choć zdarza się, że nieestetyczne zmiany można zaobserwować również na plecach, szyi czy dekolcie. Badania wykazują, że trądzik dotyka obecnie aż 90% nastolatków i 25% osób dorosłych. Jak radzić sobie z tym problemem? Przedstawiamy domowe sposoby na trądzik.

Domowe sposoby na trądzik

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity najczęściej spowodowany jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. Wszelkie zaburzenia hormonalne oraz inne choroby stymulują gruczoły łojowe do pracy, a co za tym idzie do nadmiernej produkcji łoju. Oprócz zwiększonej pracy gruczołów łojowych zaangażowane w rozwój trądziku jest również nadmierne rogowacenie naskórka, a także niewłaściwy tryb życia, bakterie i wirusy pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Mimo że trądzik pospolity kiedyś uważany był za chorobę wieku młodzieńczego, dziś problem ten dotyczy również osób dorosłych między 35 a 40 rokiem życia.

Bardzo istotną rzeczą jest właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej oraz wdrożenie leczenia, ponieważ zaniedbany trądzik pospolity może pozostawić za sobą szereg trwałych śladów np. w postaci blizn czy przebarwień skóry. W związku z tym warto poznać kilka naturalnych sposobów leczenia cery problematycznej.

Domowe sposoby na trądzik

1. Drożdże.

Drożdże spożywcze można wykorzystać dwojako – w formie płynnej, do picia oraz w postaci maseczki. 1/4 kostki drożdży należy rozgnieść z niewielką ilością wody, a następnie odstawić na 10 minut. Po tym czasie nałożyć na miejsce objęte trądzikiem. Maseczkę z drożdży zwykle utrzymuje się na skórze przez około 30 minut. Po tym czasie należy zmyć ciepłą wodą. Tego rodzaju maseczkę warto nakładać na skórę co 2 dni przez okres 4-5 tygodni.

Kurację z drożdży w formie płynnej przeprowadza się przez 10 dni z rzędu (bez żadnej przerwy), następnie należy ją przerwać. Jeden z popularnych przepisów mówi, aby drożdże zalać zimną, przegotowaną wodą, po czym je osłodzić. Napój należy schłodzić w lodówce przez kilka godzin, a następnie wypić.

2. Aloes.

Aloes to powszechna roślina o dobroczynnym i wszechstronnych właściwościach wpływających na skórę. Działa nawilżająco, kojąco oraz przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Z tego względu roślina ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Aloes szczególnie polecany jest do pielęgnacji skór suchych, wrażliwych, tłustych i problematycznych.

3. Zielona glinka.

Zielona glinka już w czasach starożytnych była wykorzystywana w pielęgnacji  skóry i usuwaniu z niej toksyn. Glinka zielona bardzo dobrze sprawdza się w przypadku cer problematycznych i trądzikowych. Wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne, łagodzące oraz zwęża rozszerzone pory skórne. Są one dość wyraźnie widoczne w przypadku cery tłustej, cery mieszanej i cery trądzikowej. Ponadto maseczka na bazie glinki zielonej w bardzo łatwy sposób usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, które kumulują się w ciągu dnia.

4. Ziele bratka trójbarwnego.

Aby uzyskać oczekiwany efekt terapii bratkiem trójbarwnym, należy pamiętać o regularności jego stosowania. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty widoczne są po około miesiącu. Bratek trójbarwny przede wszystkim zmniejsza wydzielanie sebum skóry oraz zwiększa metabolizm organizmu, a co za tym idzie wpływa na naturalne oczyszczenie organizmu jak i skóry. Ponadto dodatkowym plusem spożywania tego rodzaju herbaty jest pozytywny wpływ na włosy oraz paznokcie. Aby efekty były widoczne herbatę z bratka należy pić regularnie nawet 2-3 razy dziennie.

5. Miód.

Nie od dziś wiadomo jakie właściwości wykazuje miód. Posiada on dobroczynny wpływ zarówno na wygląd zewnętrzny jak i samopoczucie. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące, doskonale nawilża i koi skórę. Najczęściej miód do pielęgnacji skóry wykorzystuje się w postaci maseczki. Najlepiej połączyć go z odrobiną cynamonu, sokiem z cytryny oraz kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Maseczkę na skórze należy utrzymać około 20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

Podsumowanie

Domowe, a zarazem naturalne sposoby pielęgnacji i leczenia skóry należą do stosunkowo łatwych, a także tanich metod. Różnią się one nieco od specyfików przepisywanych przez lekarza, ponieważ stanowią one metodę mniej radykalną, przez co bardziej bezpieczną dla organizmu. Warto więc początkowo wypróbować domowe sposoby na trądzik, a w przypadku gdy nie sprostają naszym oczekiwaniom, wybrać metodę farmaceutyczną.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 5 stycznia 2021

Rehabilitacja Wrocław