Naturalny kolagen na skórę

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? To pytanie od dawna stanowi pewną kontrowersję, mimo iż nie ma badań potwierdzających wpływ tego rodzaju zabiegów na zdrowie kobiety i płodu. Warto jednak uważać w tym wyjątkowym stanie na wszelkie środki chemiczne stosowane zarówno w zabiegach fryzjerskich jak i kosmetycznych.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża to bardzo wyjątkowy stan dla kobiety. Należy wtedy dokładnie przemyśleć wiele kwestii pod kątem prowadzenia diety, aktywności fizycznej oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Zarówno niektóre zabiegi fryzjerskie jak i kosmetyczne w ciąży są tematem bardzo delikatnym oraz wymagają przede wszystkim potwierdzonych informacji na temat ich bezpieczeństwa.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Zdania na temat farbowania włosów w ciąży są mocno podzielone. Niektórzy lekarze sugerują, aby z zabiegami koloryzacji wstrzymać się do końca pierwszego trymestru ciąży. Inni z kolei radzą, aby sprawdzić czy związki zawarte w farbach mogą przeniknąć do krwiobiegu matki, a następnie dostać się do łożyska oraz czy mogą one wpłynąć na jej samopoczucie.

Mimo to głównym powodem sporów na temat szkodliwego działania farbowania włosów w ciąży jest obecność w farbach amoniaku i innych związków chemicznych. Znalazł on szerokie zastosowanie w przemyśle, jednak w dużym stężeniu jest toksyczny. Może on podrażniać skórę oraz błony śluzowe.

Zadaniem amoniaku występującego w farbach jest rozpulchnienie włosa oraz otworzenie jego łusek tak, aby pigment farby mógł wniknąć głęboko we włos. Podczas farbowania to właśnie jego zapach jest tak charakterystycznie wyczuwalny. Może on powodować niemiłe odczucia, zarówno u kobiet w ciąży jak i u innych. Jednak bardzo małe ilości amoniaku nie powinny wywierać zagrożenia dla przyszłych mam i ich dziecka.

Z kolei farby niezawierające amoniaku posiadają inny związek o nazwie monoetyloaminę (MEA), która stosowana w wyższych stężeniach działa podobnie do amoniaku. Praktycznie tak sam jest podczas zabiegów trwałej ondulacji. Nie jest ona zabiegiem polecanym kobietom w ciąży ze względu na silnie działające środki chemiczne, które mogą wywołać podrażnienie oraz spowodować złe samopoczucie u przyszłych mam.

Jakie są bezpieczne sposoby na farbowanie włosów w ciąży?

Jeśli jednak zdecydujesz się na farbowanie włosów w ciąży, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

  • O wiele bezpieczniej jest farbować włosy po pierwszym trymestrze ciąży.
  • Najlepiej decydować się na farby bez amoniaku.
  • Nieregularna gospodarka hormonalna może powodować, że farby do włosów mogą wywołać mdłości, wymioty. Dlatego ważnym jest wcześniejsze uprzedzenie fryzjera o swoim stanie.
  • Nie należy wybierać się do pierwszego lepszego salonu fryzjerskiego. Szczególnie kobiety w ciąży powinny mieć zapewnioną dobrą wentylację w pomieszczeniu oraz wygodne siedzenie.
  • Fryzjer powinien ograniczyć się tylko do pokrycia farbą odrostów. Zmniejszy to wówczas możliwość wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień.
  • Należy pamiętać, że zmiany hormonalne jakie zachodzą w trakcie ciąży w organizmie kobiety mogą przełożyć się na to jak zareagują włosy na kolor farby.
  • Podczas samodzielnego farbowania włosów należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych oraz odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.

Uwaga!

Zrezygnuj z farbowania włosów jeśli skóra głowy zrobiła się nadwrażliwa lub bezpośrednio na skórze zauważalne są podrażnienia w postaci ran. Kontakt takiej skóry z amoniakiem może zaognić zmiany i spowodować jeszcze większy problem. W tego rodzaju sytuacji należy zrezygnować z farbowania, aż do momentu całkowitego wyleczenia skóry głowy.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław