Naturalny kolagen na skórę

Białe plamki na paznokciach to sygnał ze strony organizmu mogący świadczyć o braku pewnej ilości składników odżywczych w codziennej diecie. Czasami zdarza się, że objawy te mogą również pojawiać się po zatruciu metalami ciężkimi. Co jeszcze zwiastują białe zmiany na paznokciach oraz jak zapobiegać ich powstawaniu?

Białe plamki na paznokciach - co mogą oznaczać?

Na początku należy zaznaczyć, że zmiany występujące w obrębie płytki paznokciowej dzieli się w zależności od tego czy dotyczą one (morfologii) kształtu paznokcia czy wyłącznie jego zabarwienia. Na jego powierzchni mogą pojawić się białe plamki bez względu na to czy jego kształt został zaburzony czy też nie. Fachowo nazywane są one leukonychią. Niekiedy występują pojedynczo, na jednym paznokciu. Zdarza się jednak, że mogą pojawiać się na kilku z nich. Czasami również mogą namnażać się gęsto, pokrywając większą część paznokcia. Białe plamki wraz ze wzrostem płytki przesuwają się ku zewnętrznej krawędzi płytki paznokciowej.

Jak wygląda zdrowy paznokieć?

Zdrowa i zadbana płytka paznokciowa powinna być:

  • gładka
  • jednolita
  • bezbarwna
  • lśniąca

Lekko różowe zabarwienie paznokcia wynika przede wszystkim z obecności drobnych naczyń krwionośnych występujących w łożysku płytki paznokciowej.

Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą?

Białe plamki na paznokciach nazywane są leukonychią lub bielactwem paznokci. Najczęściej pojawiają się w wyniku niedoborów witaminowych w codziennej diecie. Zwykle dotyczy to zbyt niskiego poziomu w organizmie takich minerałów jak wapń, cynk oraz żelazo. Rzadziej z kolei jest to wynik zbyt małej ilości witamin z grupy B.

Mimo że białe plamki na płytce paznokcia nie są uciążliwe, nie należy ich lekceważyć. Są one sygnałem, że organizm może posiadać obniżoną odporność. Zmiany te mogą również oznaczać objawy anemii, choroby żołądka, jelit, a nawet niewydolność nerek. Ponadto pojawienie się białych plamek na paznokciach może być wynikiem zatrucia się metalami ciężkimi.

Leukonychia pojawia się również w wyniku drobnych urazów mechanicznych płytki paznokciowej np. przy uderzeniu lub jej przygnieceniu. Spowodować ją może również nieumiejętnie wykonany manicure. Aby zapobiegać pojawiania się tego rodzaju zmian, powinno unikać dużego nacisku na płytkę paznokcia. Należy też wiedzieć jak wycinać skórki, czyli nie robić tego za głęboko oraz warto zrezygnować z kosmetyków zawierających formaldehyd oraz toluen.

Białe plamki na paznokciach – jak im zapobiegać?

Jedną z metod zapobiegania pojawianiu się białych plamek na płytce paznokciowej jest umiejętne i ostrożne wykonywanie manicure. Podczas zabiegu należy korzystać wyłącznie z papierowych lub szklanych pilników. Zamiast wycinania, skórki lepiej zmiękczać specjalnym preparatem, a dopiero potem delikatnie odsunąć. Warto również na jakiś czas dać odpocząć paznokciom od manicure hybrydowego, utwardzających żeli czy zwykłych lakierów oraz zmywaczów do paznokci. Aby wzmocnić osłabione paznokcie, wato włączyć w ich pielęgnację olejek rycynowy.

W celu poprawy wyglądu paznokci należy również zwrócić uwagę na codzienne odżywianie. W menu nie powinno zabraknąć takich składników jak:

W przypadku kiedy niedobory witamin i minerałów są znaczne, warto włączyć w dietę suplementy, które wzbogacą posiłki o dodatkową dawkę składników odżywczych. W przypadku gdy zmiana odżywiania oraz uzupełnianie diety poprzez suplementy nie przyniesie oczekiwanych efektów, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Zaleci on wykonanie podstawowych badań, w celu zdiagnozowania ogólnego stanu zdrowia.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław