Zmiany skórne a procesy starzenia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmiany skórne wynikające z postępującego procesu starzenia się to zjawisko naturalne i dotyczy każdego z nas. Stanowią one efekt nie tylko upływającego czasu, ale również pracy mimiki twarzy.

Zmiany skórne a procesy starzenia

Zmiany skórne a procesy starzenia

Na stan skóry, a także jej procesy regeneracyjne wpływa wiele czynników. Zalicza się do nich m.in. niewłaściwa pielęgnacja, nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV czy dieta uboga w witaminy i minerały. Jakie więc zmiany pojawiają się na skórze w momencie nasilania się procesów starzenia? Oto wskazówki.

1. Suchość cery.

Proces starzenia się skóry obejmuje zjawisko przesuszania się cery. Wynika to z faktu, że gruczoły łojowe w tym czasie zmniejszają swoją aktywność. Następuje to po ukończeniu 30 roku życia. Zjawisko to przyczynia się do odwodnienia skóry, a także powoduje, że zmarszczki stają się bardziej widoczne.

2. Widoczność zmarszczek.

Pojawianie się zmarszczek wynika z wieloletniego, a także dynamicznego wyrażania własnych emocji pod postacią uśmiechu, marszczenia się, mrużenia oczu i brwi powodując uszkodzenie kolagenu.

3. Zmniejszona jędrność skóry.

Fibroblasty obecne w skórze nieustannie produkują kolagen i elastynę. Jednak wraz z upływem czasu tracą tę możliwość, co objawia się zmniejszoną ich produkcją. W związku z tym skóra traci jędrność i elastyczność, staje się obwisła, a zmarszczki stają się jeszcze bardziej widoczne.

4. Zmniejszona grubość skóry.

Po ukończeniu 40 roku życia skóra właściwa oraz tkanka podskórna stają się cieńsze. Po upływie kolejnych 10 lat proces ten nabiera tempa, a efektem tego jest bardziej obwisła skóra oraz znacznie większa utrata tkanki tłuszczowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

5. Utrata odporności.

Jednym ze składników skóry odpowiedzialnych za wychwytywanie patogenów oraz toksyn są receptory układu immunologicznego, do których zalicza się komórki Langerhansa. Jeśli dochodzi do ich zaniku nie możliwe staje się wychwytywanie sygnałów w momencie kiedy dochodzi do styczności z czynnikiem drażniącym.

6. Obniżony proces naprawczy komórek.

Nieustannie upływający czas w sposób trwały odbija się na wyglądzie skóry, a zmiany jakie zachodzą w niej stają się coraz bardziej wyraźne. Widoczne jest to również w metabolizmie komórkowym, który staje się coraz wolniejszy. Zauważalny jest spadek produkcji energii przez komórki, co przekłada się na spowolnienie tempa ich procesów naprawczych.

7. Spowolniony proces gojenia się.

Wraz z upływem lat zmniejszają się zdolności naprawcze naszego ciała, a co za tym idzie tempo mechanizmów obronnych komórek skóry również spowalnia. Jest to równoznaczne z tym, że proces gojenia się ran także zostaje spowolniony.

8. Zmniejszona zdolność kontroli temperatury ciała.

Postępujący proces starzenia się oddziałuje także na pracę gruczołów potowych, co przekłada się na trudności w procesie regulacji temperatury ciała oraz odczuwania ciepła i zimna.

9. Przebarwienia skóry.

Po ukończeniu 30 roku życia melanocyty spowalniają swoje funkcje. Obniża się zdolność skóry do walki z uszkodzeniami wywołanymi przez słońce, które często przyczyniają się do powstawania przebarwień.

10. Rozszerzone pory.

Niektóre osoby posiadają predyspozycje do pojawiania się rozszerzonych porów, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne. Skóra staje się bardziej szorstka. Zjawisko to pojawia się na skutek atakowania kolagenu i elastyny przez wolne rodniki pochodzące ze światła słonecznego.

11. Zaczerwienienia.

Proces starzenia się skóry wywołuje zmiany w naczyniach krwionośnych. W związku z tym na twarzy widoczne są zaczerwienienia, które zwykle występują w obrębie policzków i skrzydełek nosa. Są one efektem rozprzestrzeniania się uszkodzonych naczyń włosowatych znajdujących się tuż pod skórą.

Bibliografia

  1. Jaroszewska B., Korabiewska I., Kosmetologia Współczesna, Wydawnictwo Atena, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *