Naturalny kolagen na skórę

Skóra nastolatki wymaga szczególnej pielęgnacji. Głównie ze względu na jej kapryśny charakter spowodowany zaburzeniami hormonalnymi jakie w tym czasie mają miejsce. Efektem tego jest przetłuszczanie się skóry, nadmierne jej wysuszenie lub pojawianie się niechcianych wykwitów skórnych w postaci krost lub zaskórników. Po czym jeszcze można poznać skórę nastolatki oraz jak właściwie o nią dbać? Podpowiadamy.

Cera nastolatki - charakterystyka i pielęgnacja

Skóra nastolatki – charakterystyka

Na początku należy zaznaczyć, żer skóra nastolatka przeżywa taki sam ciężki okres burzy hormonalnej jak cały organizm nastolatka. Do czasu wystąpienia zmian hormonalnych, cera osób młodych jest czysta, gładka i nie wymaga tak szczególnej pielęgnacji. Problemy ze skórą zaczynają się dopiero od momentu pojawienia się tzw. burzy hormonów. Początkowo pojawiają się zaskórniki (otwarte i zamknięte), łojotok oraz związane z tym stany zapalne (grudki i krosty). Od tego czasu pielęgnacja cery jest bardzo istotna.

Zobacz również: Pielęgnacja cery trądzikowej.

W tym celu potrzebne są odpowiednio dobrane kosmetyki, które mogą zapewnić wysoką skuteczność w walce z niedoskonałościami. Często zdarza się jednak, że nastolatki podbierają kosmetyki mamie, które mogą prowadzić do podrażnień bądź uczuleń skóry. Dodatkowo mogą zatykać pory, jeszcze bardziej nasilając zmiany trądzikowe. W związku z tym najlepszym wyborem są oczywiście kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla skór młodych, które w swym składzie zawierają związki usuwające nadmiar sebum oraz odblokowujące pory. Prowadzi to do lepszej absorpcji skóry składników odżywczych oraz łatwiejszego jej oddychania.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione informacje nie trudno zauważyć, że skóra nastolatki wykazuje objawy cery mieszanej ze skłonnością do zmian trądzikowych. Skóra policzków często jest przesuszona, a czoło, nos i broda (strefa T) posiada tendencję do przetłuszczania się. W miejscach tych łatwo tworzą się również zaskórniki.

Pielęgnacja skóry nastolatki

Głównym kluczem pielęgnacji skóry nastolatki jest dobór odpowiednich kosmetyków do oczyszczania, nawilżania i delikatnego złuszczania naskórka.

1. Oczyszczanie.

Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji tak młodej skóry jest jej oczyszczanie. Kosmetyki do mycia występują najczęściej w postaci pianek, żeli, płynu micelarnego lub mleczek. Warto wybierać te wzbogacane m.in. w kwas salicylowy, glikolowy lub rezorcynę, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Bardzo ważną informacją w pielęgnacji skóry nastolatki jest, aby kosmetyki nie zawierały żadnych ilości alkoholu, który dodatkowo wpłynie na jej wysuszenie lub podrażnienie. Podczas oczyszczania twarzy należy delikatne osuszać skórę ręcznikiem.

2. Złuszczanie.

Odświeżenia skóry i poprawy jej jakości służą zabiegi złuszczania naskórka. Można więc zastosować peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, peelingi chemiczne oraz peeling enzymatyczny. Peelingi domowe, do których zalicza się między innymi peeling enzymatyczny, wskazane jest wykonywać raz w tygodniu. Głębsze złuszczanie takie jak kwas salicylowy czy mikrodermabrazja zaleca się stosować średnio co 3 tygodnie w serii zabiegowej obejmującej 4-6 wizyt.

3. Nawilżenie.

Nawilżanie cery to kolejny ważny krok w jej pielęgnacji. Istotne jest, aby na pewno nie stosować niczego na bazie tłuszczów. Związki te zatykają pory skóry, przyczyniając się do nasilenia zmian trądzikowych.

4. Ochrona przeciwsłoneczna.

Ochronę przed promieniowaniem słonecznym powinniśmy stosować przez cały rok kalendarzowy, bez względu na porę roku. Krem z filtrem chroni przed pojawianiem się przebarwień skóry, a także pozwala na wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem kwasu glikolowego lub salicylowego, nawet w okresie letnim.

5. Matowienie.

Stosowanie preparatów matujących pozwala uzyskać efekt “nieświecącej się skóry”. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z nich zbyt często może wysuszyć skórę oraz zatykać ujścia gruczołów łojowych.

6. Makijaż.

Dobrze dobrane kosmetyki do makijażu (podkład, fluid) spełniają nie tylko funkcję nawilżającą, ale również matującą i kryjącą niedoskonałości. Dzienny makijaż dodatkowo chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Właściwości takie posiadają m.in. kosmetyki mineralne, którymi dysponują profesjonalne firmy kosmetyczne oraz apteki.

Zobacz również: Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?

Czego unikać w pielęgnacji cery?

W codziennej pielęgnacji młodej skóry należy przede wszystkim unikać składników drażniących oraz silnie uczulających. Zaliczają się do nich między innymi:

  • metale ciężkie;
  • pochodne kwasu benzoesowego;
  • parafina;
  • stearyna;
  • kwas borowy;
  • aceton.

Wskazówki

Skóra nastolatki jest specyficznym rodzajem cery. Właściwa pielęgnacja powinna odbywać się w sposób regularny, przez cały rok. Decydując się na zakup kosmetyków warto wybierać te hypoalergiczne, produkowane na bazie wody, nie związków tłuszczowych. We wyglądzie skóry bardzo istotna jest również codzienna dieta, która powinna być dobrze zbilansowana oraz nawyki niesłużące skórze. Zalicza się do nich (sauna, solarium oraz intensywne treningi sportowe).

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław