Składniki aktywne kosmetyków nawilżających to najbardziej popularna grupa substancji czynnych wykorzystywanych w kosmetologii. Jak ich nazwa wskazuje, zapewniają skórze dogłębne nawilżenie, co z kolei przekłada się na elastyczność i jędrność skóry. Co zatem najczęściej wykorzystuje się w kosmetykach jako aktywna forma nawilżenia skóry?

Składniki aktywne kosmetyków nawilżających

Składniki aktywne kosmetyków nawilżających

Związki nawilżające kosmetyków dzielą się na dwie podstawowe grupy:

 • hydrofilowe (wiążące wodę) – w skład tej grupy wchodzą składniki wiążące wodę na powierzchni naskórka oraz składniki działające w głębokich warstwach skóry;
 • hydrofobowe (o działaniu okluzyjnym);
 • modyfikujące warstwę rogową.

1. Hydrofilowe składniki nawilżające.

Głównym celem tych związków jest przyciąganie i wiązanie wody. Należy zaznaczyć, że składniki te wykazują mocno zróżnicowane zdolności przenikania przez barierę naskórkową. Niektóre dostają się tylko do naskórka, inne z kolei działają wyłącznie na jego powierzchni. Do grupy tej zalicza się m.in. kolagen, kwas hialuronowy, sorbitol oraz kwas piroglutaminowy:

 • kolagen – jest białkiem pochodzenia zwierzęcego, które wykazuje zdolności wiązania wody na powierzchni skóry;
 • kwas hialuronowy – zalicza się grupy mukopolisacharydów wchodzących w skład skóry właściwej. Wykazuje silne właściwości wiążące wodę oraz nawilżające. Występuje naturalnie w skórze, a jego niedobór objawia się suchością skóry. Aplikowany na skórę pod postacią kosmetyku niestety nie ma zdolności przenikania do głębokich jej warstw. Bardzo często wykorzystywany jest w medycynie estetycznej jako wypełniacz do powiększania ust lub zmniejszenia widoczności zmarszczek;
 • sorbitol – jest alkoholem wielowodorotlenowym, który wiąże wodę na powierzchni skóry;
 • kwas piroglutaminowy – tak jak kwas hialuronowy, zalicza się do składowych naturalnego czynnika nawilżającego. Obecny w kosmetykach ogranicza się tylko do działania powierzchownego.

Należy zaznaczyć, że niektóre związki aktywne kosmetyków posiadają możliwość wnikania do głębszych tzw. powierzchownych warstw naskórka. Należy do nich:

 • gliceryna – oprócz właściwości nawilżających wykazuje również działanie złuszczające martwe komórki naskórka;
 • panthenol – jest prowitaminą B5, co jest równoznaczne z tym, że po dostaniu się do organizmu przekształca się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Związek ten cechuje się silnym działaniem nawilżającym. W związku z tym często wykorzystuje się go w preparatach do pielęgnacji cery suchej;
 • kwas mlekowy – należy do grupy alfa-hydroksykwasów, wykazuje zarówno działanie nawilżające jak i złuszczające;
 • mocznik – swoje właściwości nawilżające wykazuje w stężeniu do 10%. W wyższych natomiast działa keratolitycznie. W związku z tym często stosuje się go w preparatach do pielęgnacji stóp.

2. Hydrofobowe składniki nawilżające.

Ze względu na to, że związki te nie mieszają się z wodą, stanowią świetną barierę dla wody, która nie może przez nie przeniknąć. Oznacza to, że stosowanie hydrofobowych składników nawilżających w postaci kosmetyków na powierzchni skóry tworzą nieprzepuszczalny dla wody film. On z kolei zapobiega odparowaniu wody z powierzchni naskórka oraz jego przesuszeniu.

Do składników okluzyjnych preparatów kosmetycznych należą m.in. oleje mineralne, oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, woski oraz silikony.

3. Składniki modyfikujące warstwę rogową.

Do związków modyfikujących warstwę rogową naskórka należą lipidy, które naturalnie występują w naszej skórze. Są to m.im.

Działanie różnorakich czynników jakim jest np. starzenie się skóry często prowadzi do zmniejszenia się ilości lipidów międzykomórkowych. To z kolei przekłada się na zaburzenia funkcji ochronnych skóry, a w konsekwencji do jej przesuszenia. Należy zaznaczyć, że składniki te, czyli ceramidy, cholesterol oraz kwasy tłuszczowe, można dostarczać skórze z zewnątrz w postaci kosmetyków.

Bibliografia

 1. Kaniewska M, Podstawy kosmetologii, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.
Polecane produkty: