Progeryna a starzenie się skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Progeryna w ostatnim czasie stała się przedmiotem dużego zainteresowania. Jest ona białkiem uczestniczącym w procesie starzenia się, który oddziałuje ze środowiskiem komórkowym przyczyniając się do zmian lokalizacji oraz poziomu czynników przebudowujących chromatynę, czynników transkrypcyjnych czy czynników naprawczych DNA. 

Progeryna a starzenie się skóry

Progeria

Specyfika choroby do dziś jest mało znana. Pewne jest jednak to, że pierwsze doniesienia na jej temat pojawiły się w 1986 roku. Pierwsze jej objawy zauważalne są już w 12 miesiącu życia. Wówczas tak młode dziecko wygląda jakby było w zaawansowanym procesie starzenia się. Nie posiada brwi, rzęs, włosów, a jego wzrost jest znacznie spowolniony. Cechą charakterystyczną choroby jest zanik tkanki tłuszczowej, sztywność stawów oraz łamliwość kości. Dodatkowo zauważalny jest spowolniony proces wzrostu, duża mózgoczaszka, mniejszy rozmiar twarzy oraz łysienie. Osoby z progerią wykazują problem w poruszaniu się, skóra pozbawiona jest elastyczności, a także szybko widoczne są na niej zmarszczki. Bardzo często chorobie towarzyszy deformacja układu kostnego. Dość specyficzną cechą jest również wysoki ton głosu oraz mocno wyraźne naczynia krwionośne na głowie. Objawem choroby jest również wytrzeszcz oczu oraz niedojrzałość płciowa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W chorobie jaką jest progeria typowa jest również klatka piersiowa, która wykazuje gruszkowaty kształt oraz żuchwa. Dodatkowo w wyniku rozwijającej się miażdżycy dzieci narażone są na atak serca oraz udar już w wieku 5 lat.

Należy podkreślić, że starzenie się organizmu, w tym również skóry dziecka, następuje z siedmioletnim wyprzedzeniem w odróżnieniu od zdrowych osób.

Progeria a starzenie się skóry

Należy podkreślić, że starzenie się skóry jest procesem naturalnym. U niektórych osób zjawisko to może nastąpić jednak zbyt wcześnie w wyniku obecności zmian genetycznych, które zmniejszają oczekiwaną długość życia. Następuje to m.in. w zespołach progeroidowych. Choroba ta wpływa w największym stopniu na asymetrię twarzy, a także wygląd zewnętrzy ciała, który jest sprzeczny z wiekiem biologicznym chorego.

Prawidłowo zachodzący proces starzenia się zachodzi w sposób łagodny, z kolei w zespołach progeroidowych zauważa się, że obszar kontaktu pomiędzy naskórkiem oraz skórą właściwą ulega gwałtownemu zmniejszeniu się. Dodatkowo zmniejsza się również liczba komórek położonych głębiej produkujących barwnik. Ponadto mięśnie oraz powięź znajdująca się w tkance łącznej traci elastyczność prowadząc do stanu gdzie twarz ulega wyraźnemu postarzeniu.

Bibliografia

  1. Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., Jasiński K., Kosmetologia Estetyczna, Progeryna jako czynnik fizjologicznego i przedwczesnego starzenia się skóry, 5/2020.
  2. Kranc R., Progeryna a kosmetologia, Cabines nr 83.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *