Kwasy na twarz – rodzaje i właściwości

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwasy na twarz powinno stosować się głównie jesienią oraz zimą. Regularne wykonywanie tego rodzaju zabiegów sprawi, że skóra stanie się odmłodzona, odświeżona i wygładzona. Jednak, aby efekty złuszczania kwasami były satysfakcjonujące warto zapoznać się z ich rodzajami oraz wiedzieć jaki kwas odpowiednio dobrać do własnego rodzaju skóry.

Kwasy na twarz - rodzaje i właściwości

W pielęgnacji cery, zabiegi na bazie kwasów kosmetycznych znalazły szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je m.in. w celu redukcji zmarszczek, przebarwień, regulacji wydzielania sebum, zwężenia porów skóry, redukcji zmian trądzikowych, a także w celu odświeżenia i dogłębnego oczyszczenia cery. Jak działają kosmetyczne kwasy na twarz? Tego rodzaju peelingi przyczyniają się do zwiększenia odległości pomiędzy komórkami znajdującymi się w skórze, co powoduje osłabienie ich wiązań. Efektem tego jest oddzielenie się warstwy rogowej naskórka od pozostałych, a następnie jej złuszczenie.

Ze względu na to, że rodzajów kwasów kosmetycznych jest wiele, posiadają one różne działanie i przeznaczenie. W związku z tym, chcąc korzystać z ich dobroczynnych właściwości, należy je odpowiednio dostosować do rodzaju własnej cery.

Rodzaje kwasów kosmetycznych

Obecnie w kosmetologii wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje kwasów. Należą do nich:

  • alfa-hydroksykwasy (AHA);
  • beta-hydroksykwasy (BHA);
  • lipo-hydroksykwas (LHA);
  • polihydroksykwasy (PHA).

Różnice pomiędzy nimi dotyczą przede wszystkim budowy chemicznej oraz intensywności działania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kwasy na twarz

1. Alfa-hydroksykwasy (AHA).

Do grupy alfa-hydroksykwasów zalicza się między innymi kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy oraz migdałowy. Na czym polega działanie tych preparatów? Kwasy AHA posiadają możliwość przenikania w głąb skóry m.in. dzięki temu, że rozpuszczają się w wodzie. Są w stanie pokonać również warstwę zgromadzonego sebum na powierzchni naskórka i oczyścić rozszerzone pory. Ważną rolę odgrywa w kwasach ich stężenie, które warunkuje właściwości preparatu i może posiadać różne wartości. Im jest ono wyższe, tym posiada mocniejsze działanie złuszczające.

Kwasy AHA poleca się szczególnie osobom, które wykazują problemy z trądzikiem oraz łagodniejszymi wykwitami. Również tym, których cera wymaga mocnego odżywienia i regeneracji, spowodowanej intensywnym opalaniem, korzystaniem z solarium oraz paleniem papierosów. Niskie stężenia kwasów od 5% do 15% wykazują działanie nawilżające. Im wartość stężenia wyższa, tym mocniejsze jest działanie drażniące peelingu chemicznego. W związku z tym bardzo ważne jest stosowanie tego rodzaju zabiegów po wcześniejszym przeszkoleniu, a najlepiej w gabinetach kosmetycznych, gdzie profesjonalista dobierze rodzaj i stężenie kwasów do danego typu skóry.

2. Beta-hydroksykwasy (BHA).

Beta-hydroksykwasy to wąska grupa kwasów kosmetycznych, ponieważ należy do niej jedynie kwas salicylowy. Wykazuje on bardzo zbliżone działanie do poprzedniej grupy, a więc przedostaje się przez warstwę sebum i oczyszcza pory skóry. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym zaleca się go u osób posiadających problem z trądzikiem pospolitym. Wskazany jest także w przypadku cery tłustej, cery mieszanej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum nie powodując jednocześnie przesuszenia cery.

3. Lipo-hydroksykwas (LHA).

Lipo-hydroksykwas posiada podobne właściwości do kwasu salicylowego. A więc oczyszcza cerę, spłyca pory i zmniejsza wykwity skórne, jednak wykazuje działanie mniej drażniące. Kwas LHA wolniej przenika przez naskórek dzięki czemu nie podrażnia jego warstw i działa nieco dłużej.

4. Poli-hydroksykwasy (PHA).

Należą obecnie do najbardziej innowacyjnych preparatów kosmetycznych. Wykazują zbliżone właściwości do kwasów AHA, które nie powodują podrażnień, łuszczenia się skóry i zaczerwienienia. Wynika to z faktu, że posiadają większą cząsteczkę niż alfa-hydroksykwasy. Dzięki temu kwasy PHA wolniej wnikają pod naskórek, przez co działają dłużej. Do grupy tej należą: glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Peelingi na bazie poli-hydroksykwasów poleca się w szczególności osobom z cerą wrażliwą, a także z towarzyszącymi objawami łuszczycy, trądziku różowatego, łojotoku oraz egzemy. Wykazują nie tylko właściwości nawilżające i oczyszczające, ale również wzmacniają barierę lipidową skóry i ściany naczyń krwionośnych.

Właściwości kwasów kosmetycznych

  • usuwają martwy naskórek, wpływając bezpośrednio na odnowę komórkową skóry, jej wierzchnia warstwa zostaje odbudowana, nawilżona i poprawiony koloryt;
  • redukują przebarwienia oraz blizny potrądzikowe;
  • odblokowują pory pozbywając się z nich nagromadzonych zanieczyszczeń;
  • dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym zmniejszają wykwity skórne oraz wspomagają leczenie stanów zapalnych;
  • peelingi chemiczne idealnie przygotowują skórę na dalsze etapy zabiegów pielęgnacyjnych. Oczyszczona i złuszczona skóra jest w stanie pochłonąć więcej składników odżywczych z kosmetyków aplikowanych w trakcie jej pielęgnacji;
  • wysokie stężenia kwasów wpływają na syntezę kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze. Dzięki temu staje się ona nawilżona i mniej widoczne są na niej zmarszczki.

 Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz to:

Podsumowanie

Kwasy kosmetyczne mogą być stosowane u każdego bez względu na wiek, rodzaj skóry oraz ewentualne schorzenia na niej występujące. Warto jednak pamiętać, że podczas zabiegów na bazie kwasów kosmetycznych należy odpowiednio dobrać rodzaj oraz stężenie preparatu do rodzaju cery. W innym przypadku nieprzemyślana pielęgnacja niesie za sobą przykre konsekwencje zdrowotne.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *