Kawitacja ultradźwiękowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kawitacja ultradźwiękowa w kosmetologii wykorzystywana jest na dużą skalę. Jej działanie pozwala skutecznie zmniejszyć objawy otyłości lub nadwagi, która często stanowi defekt kosmetyczny wśród kobiet.

Kawitacja ultradźwiękowa

Otyłość

Otyłość obecnie należy do jednych z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Występuje u ponad 33% populacji na całym świecie. Następstwa otyłości wiążą się z licznymi zagrożeniami dla zdrowia. Warto podkreślić, że osoby otyłe podatne są na rozwój miażdżycy, który może prowadzić do udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz nowotworów.

Wraz z rozwojem przemysłu kosmetologicznego, medycyny estetycznej oraz wzrostu świadomości społeczeństwa w kwestiach  prozdrowotnych rozpoczęto poszukiwania nowych sposobów usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się obecnie zabiegi inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do pierwszej grupy zalicza się liposukcję (chirurgiczną, ultradźwiękową, laserową oraz wodną) oraz intralipoterapię nazywaną również lipolizą iniekcyjną. Do grupy zabiegów nieinwazyjnych należy kawitacja ultradźwiękowa, radiofrekwencja, masaż i drenaż limfatyczny, endomasaż oraz zabiegi zimnym laserem.

Kawitacja ultradźwiękowa

Kawitacja ultradźwiękowa należy do nieinwazyjnych metod pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mechanizm działania polega na oddziaływaniu zewnętrznego źródła ultradźwięków o określonej mocy. Zjawisko kawitacji, które zachodzi w głębokich warstwach skóry polega na powstawaniu w cieczy pulsujących pęcherzyków próżniowych wypełnionych parą nasyconą lub gazem rozpuszczalnym w cieczy. Pęcherzyki kawitacyjne mogą rozrastać się lub pulsować w sposób wymuszony w następnych fazach fali ultradźwiękowej albo zapadać się w fazie zagęszczenia fali powodując tym nagłe zmiany ciśnienia. Podczas zabiegu bardzo ważne jest osiągnięcie oraz przekroczenie progu kawitacji czyli tzw. progu natężenia ultradźwięków.

Procedura zabiegowa

Przed przystąpieniem do zabiegu kawitacji ultradźwiękowej w tkankę tłuszczową podaje się tak zwaną substancję lipolityczną, ponieważ przyczynia się ona do lepszego uwodnienia tkanki tłuszczowej. Warto podkreślić, że tego rodzaju preparaty zwiększają efektywność nawet o 40%-50% w odróżnieniu od zastosowania samego zabiegu kawitacji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po zabiegu zaleca się spożywanie większej ilości płynów, aby zapewnić organizmowi właściwe oczyszczanie z tłuszczu oraz powstających w tym procesie toksyn. Dodatkowo usprawniona zostaje również praca układu limfatycznego.

Aby wzmocnić efekt zabiegu zaleca się również stosowanie drenażu limfatycznego bezpośrednio po kawitacji ultradźwiękowej.

Efektywność kawitacji ultradźwiękowej

Zarówno efektywność jak i skuteczność terapii ultradźwiękowej zależy od zastosowania odpowiedniej aparatury, której parametry pozwolą na przekroczenie progu kawitacji w tkance tłuszczowej. Ponadto efekty zabiegu uwarunkowane są właściwym algorytmem zabiegowym i dokładną znajomością anatomii, fizjologii oraz biofizyki tkanki tłuszczowej.

Warto podkreślić, że ultradźwięki nie są obojętne dla ludzkiego organizmu, dlatego też w trakcie zabiegu należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • w trakcie emisji fal należy bezwzględnie omijać duże narządy miąższowe tj. wątroba, nerki, śledziona, a także obszary miednicy mniejszej (jajniki);
  • zabiegu nie wykonuje się w rejonach szyi oraz głowy;
  • w celu zachowania jak największego bezpieczeństwa zabieg należy wykonywać na tzw. fałdzie skórnym, a wiązkę ultradźwięków kierować jak to tylko możliwie równolegle do powierzchni ciała. Czynność ta chroni przed głęboką penetracją ultradźwięków w głąb tkanek ciała.

Po zabiegu kawitacji ultradźwiękowej zaleca się wykonanie drenażu limfatycznego w celu wzmocnienia efektu oraz pobudzenia układu limfatycznego.

Z kolei w przerwach pomiędzy zabiegami wskazane jest wykonywanie masaży miejsc poddawanych kawitacji ultradźwiękowej.

Przeciwwskazania

Podsumowanie

Zabiegi kawitacji ultradźwiękowej to nowoczesna technologia, która zapewnia wymierne efekty. Stanowi także doskonałą alternatywę dla innych metod należących do grupy zabiegów inwazyjnych. Warto podkreślić, że całkowitą skuteczność terapeutyczną zapewni także korzystanie z urządzeń mające odpowiednie parametry, które pozwalają przekroczyć próg kawitacji w tkance tłuszczowej, a także posiadające odpowiednie certyfikaty dające pełen profil bezpieczeństwa oraz gwarancję skuteczności zabiegu.

Bibliografia

  1. Kępa A., Kosmetologia Estetyczna, Kawitacja ultradźwiękowa – w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, 2/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *