Jak przygotować stopy na lato? To pytanie zadajemy sobie dopiero wtedy gdy nadchodzi czas eksponowania stóp w letnim obuwiu. I słusznie, ponieważ nadmiernie zrogowaciałe pięty oraz zaniedbane paznokcie nie będą atrakcyjnie prezentować się w sandałach czy japonkach. Jak więc zapewnić stopom właściwy wygląd? Czego należy unikać, a na jakich metodach pielęgnacji warto się skupić? Co można wykonać we własnym zakresie, a z czym należy udać się do specjalisty? Oto wskazówki.

Jak przygotować stopy na lato?

Skóra stóp jest wyjątkowo trudna w pielęgnacji, ponieważ charakteryzuje się dość sporą grubością, przez co może przyczyniać się do wielu problemów. Niektóre osoby cierpią z powodu pękających pięt, inni posiadają odciski, a jeszcze inni nadmierną potliwość, choroby skóry lub paznokci. Warto więc regularnie dbać o stopy, aby latem móc cieszyć się widokiem gładkiej skóry i zadbanych paznokci.

Pomoc specjalisty

W specjalistycznym gabinecie można rozwiązać wiele problemów dotyczących stóp wykonując m.in. pedicure leczniczy. Jego zadaniem jest poprawa wyglądu skóry stóp jak i paznokci poprzez przeprowadzenie odpowiednich procedur leczniczych.

Pedicure leczniczy obejmuje zabiegi:

  1. Leczenia grzybicy stóp i grzybicy paznokci.
  2. Usuwania modzeli, nagniotków.
  3. Leczenia pękających pięt.
  4. Leczenia wrastających paznokci.
  5. Pielęgnacji stopy cukrzycowej.

1. Leczenie grzybicy stóp i paznokci.

Kwestie chorób skóry stóp jak i paznokci, do których bez wątpienia należy grzybica warto rozwiązywać w gabinecie podologa niż we własnym zakresie. Przede wszystkim z tego względu, że grzybica leczona nieprawidłowo bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Z kolei metody leczenia zalecone przez specjalistę odpowiednio zareagują na czynnik chorobotwórczy przyspieszając czas terapii.

2. Usuwanie modzeli i nagniotków.

Modzele jak i nagniotki to dość dokuczliwe zmiany. Te pierwsze, mimo że są bezbolesne to nie należą do estetycznych. Te drugie natomiast z każdym postawionym krokiem mogą powodować ból oraz dyskomfort. Pocieszające jest jednak to, że ich usunięcie dla podologa nie stanowi żadnego problemu, a sam zabieg pozbywania się nie jest odczuwalny dla pacjenta.

3. Leczenie pękających pięt.

Zaniedbanie pękających pięt może doprowadzić nawet do rozpadlin, które sięgają czasami głębokich warstw skóry właściwiej. Często występują u osób posiadających problem z suchą skórą stóp. W związku z tym specjalistyczne kąpiele we właściwych roztworach mogą szybko wyleczyć tę dolegliwość, a pedicure leczniczy wykonany w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym może być całkiem przyjemny, nawet gdy dotyczy on tak bolesnej dolegliwości.

4. Leczenie wrastających paznokci.

Wrastające paznokcie to również kwestia, którą warto pozostawić specjaliście. Obecnie leczenie tego problemu wykorzystuje stosowanie klamer, których zadaniem jest spłaszczenie płytki paznokciowej przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego kierunku wzrostu. Stosowanie tego rodzaju zabiegu niweluje dodatkowo stan zapalny oraz występujące dolegliwości bólowe.

5. Pielęgnacja stopy cukrzycowej.

Stopie cukrzycowej często towarzyszy łuszczenie się, wysuszenie oraz pęknięcia i rogowacenie. Ponadto pojawia się zaburzenie czucia oraz upośledzony proces gojenia się ran. W związku z tym zaleca się, szczególnie osobom starszym, wizyty u specjalisty, aby we właściwy sposób mógł zająć się ich pielęgnacją. W innym przypadku szybko może dojść do skaleczenia, a w konsekwencji do zakażenia bakteryjnego.

Domowa pielęgnacja stóp

W domowej pielęgnacji stóp warto zastosować kilka podstawowych kroków. Należy do nich:

  • złuszczanie;
  • nawilżanie;
  • relaksujące kąpiele.

1. Złuszczanie.

Złuszczanie warstwy rogowej naskórka to podstawa pielęgnacji skóry stóp. Zwykle zaleca się złuszczanie przy pomocy tarki oraz peelingów, które wspomogą efekty zabiegu. W tym celu warto korzystać z naturalnych kosmetyków, do których zalicza się peeling kawowy, peeling cukrowy czy peeling solny. Wszystkie z nich należą do tzw. peelingów gruboziarnistych. Idealnie sprawdzają się w pielęgnacji grubej skóry stóp.

2. Nawilżanie.

Ze względu na to, że skóra stóp posiada inną strukturę niż reszta naszego ciała, wymaga ona specjalistycznych kosmetyków. Poleca się więc stosowanie kremów z mocznikiem, który w odpowiednim stężeniu może działać zarówno nawilżająco jak i złuszczająco. Odpowiednie nawilżenie skórze stóp zapewni również olejek z drzewa herbacianego czy masło shea. W trakcie aplikacji kremu warto wykonać krótki masaż stóp, który pobudzi krążenie, a tym samym przyspieszy wchłanianie składników aktywnych.

3. Relaksująca kąpiel.

Kąpiele oprócz tego, że doskonale przygotowują je na dalszą pielęgnację doskonale relaksują i odprężają zmęczone stopy. Należy zaznaczyć, że nie są polecane każdemu. Z częstego moczenia stóp powinny zrezygnować osoby ze skłonnością do grzybicy, zarówno skóry jak i paznokci. Do kąpieli relaksujących warto dodać ulubione kosmetyki. Może być to m.in. sól do kąpieli czy olejki eteryczne. Po wykonaniu kąpieli należy pamiętać o dokładnym osuszeniu stóp, szczególnie w przestrzeniach między palcami.

Polecane produkty: