Co najbardziej szkodzi skórze?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Co najbardziej szkodzi skórze? Obecnie istnieje wiele czynników, które wpływają negatywnie na wygląd cery. Należą do nich warunki atmosferyczne, złe nawyki żywieniowe czy niewłaściwa pielęgnacja. Co jeszcze może niekorzystnie wpływać na jej kondycję?

Co najbardziej szkodzi skórze?

Co najbardziej szkodzi skórze?

Istnieje wiele rodzajów cery, przez co każda z nich potrzebuje innej pielęgnacji oraz odżywienia. Oprócz tego na wygląd cery wpływa wiele czynników, do których zaliczają się warunki pogodowe, dieta oraz codzienne nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne. Sprawdźmy zatem, co najbardziej szkodzi skórze.

1. Zanieczyszczenia środowiska.

To temat, na który nie mamy dużego wpływu. Segregacja śmieci oraz chęć propagowania dobrych zachowań nie zmieni faktu, że w powietrzu znajduje się olbrzymia ilość zanieczyszczeń pochodzących z fabryk czy samochodów. Opary znajdujące się w atmosferze osadzają się na skórze niszcząc jej barierę ochronną, zatykając pory oraz powodując stany zapalne. W związku z tym bardzo ważne dla skóry jest jej oczyszczanie, o czym należy pamiętać zarówno rano jak i wieczorem.

2. Zmiana temperatur.

Pogoda w ciągu całego roku płata nam figle, co nie jest sprzyjające, ponieważ skóra lubi stabilizację. W związku z tym jeśli istnieje taka możliwość, warto unikać miejsc mocno klimatyzowanych oraz mocno przegrzanych.

3. Niewłaściwa pielęgnacja.

Nieodpowiednio dobrany krem, preparat myjący lub częste wykonywanie peelingów to tylko niektóre czynności, które powinny ulec natychmiastowej zmianie. Wszystko dlatego, że permanentne ich stosowanie może bardziej skórze zaszkodzić niż pomóc. Jeśli zauważalny jest fakt, że naskórek na żel myjący reaguje wypryskami, wówczas warto jak najszybciej go zmienić. Z kolei peeling zaleca się stosować 1-2 razy w tygodniu. Inaczej skóra stanie się podrażniona i narażona na działanie czynników środowiskowych. W domowej pielęgnacji cery, warto unikać również samodzielnego „wyciskania pryszczy”, ponieważ skutkuje to pojawieniem się nieestetycznych blizn, przebarwień i wtórnych zakażeń.

4. Niedokładny demakijaż.

Demakijaż wykonywany na koniec dnia, powinien być przeprowadzony w sposób delikatny, ale staranny. Dzięki niemu skóra nie będzie podrażniona, a przez to narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo wolniej zachodzić będą procesy jej starzenia się.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

5. Zła dieta.

Słodycze, produkty wysoko przetworzone, jedzenie typu fast-food, alkohol, nadmiar soli, nabiału i ostrych przypraw to tylko niektóre elementy diety, które negatywnie odbijają się na wyglądzie skóry. Wszystko to powoduje, że cera nadmiernie przetłuszcza się lub wysusza. Warto więc do codziennego jadłospisu włączać warzywa, owoce oraz trzymać się spożywania zalecanej dawki tłuszczów. Wyrobienie w sobie nowych (zdrowych) nawyków żywieniowych zaprocentuje w przyszłości zdrowszym i bardziej promiennym wyglądem cery.

6. Palenie papierosów.

Podczas palenia papierosów dostarczamy skórze jak i całemu organizmowi dużą ilość wolnych rodników, które w szybkim tempie oddziałują na cerę, przyspieszając jej starzenie się, powstawanie zmarszczek, a także zatykanie porów skórnych.

7. Spanie w makijażu.

Nie od dziś wiadomo, że brak demakijażu na noc niesie za sobą przykre konsekwencje. Nawet jednorazowe pozostawienie makijażu na twarzy sprawia, że pory zapychają się, skóra nie oddycha, a zaaplikowany podkład chroni ją przed naturalnym złuszczaniem. Oznacza to, że budząc się rano staje się przesuszona, zrogowaciała, a na jej powierzchni będą widoczne nieestetyczne krosty.

8. Nadmierne opalanie na słońcu i w solarium.

Korzystanie z kąpieli słonecznych jak i częste wizyty w solarium uszkadzają skórę, przyczyniając się do powstawania w jej strukturach wolnych rodników. Skóra delikatnie muśnięta słońcem wygląda na zdrową i świeżą, jednak zbyt mocna opalenizna uszkadza jej włókna kolagenowe oraz przyczynia się do szybszego zachodzenia w niej procesów starzenia się. Bardzo częste korzystanie z solarium zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka skóry.

9. Stosowanie brudnych akcesoriów do makijażu.

Oprócz dużego błędu jakim jest pozostawianie makijażu na noc, na uwagę zasługuje również korzystanie z zabrudzonych akcesoriów do makijażu. Mowa tu przede wszystkim o pędzlach do makijażu oraz gąbeczkach typu beauty blender. Na ich powierzchni znajdują się nie tylko pozostałości po kolorowych kosmetykach, ale również sebum skórne, martwy naskórek oraz kurz ciągle unoszący się w powietrzu. W związku z tym przedmioty tego typu stanowią idealną pożywkę dla bakterii oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych, które przenosimy na cerę.

10. Dym tytoniowy.

Już sama obecność w towarzystwie osób palących niesie za sobą negatywne skutki. Dym tytoniowy to źródło aż 4 tysięcy związków trujących, z czego 40 to substancje rakotwórcze. Dym tytoniowy przyspiesza starzenie się skóry, a także hamuje jej regenerację i zmniejsza ukrwienie.

11. Niedostateczna ilość snu.

Noc to czas, kiedy skóra w największym stopniu ulega regeneracji i naprawia szkody, które zostały wykonane w ciągu całego dnia. Krótki sen oraz słaba jego jakość sprawia, że naskórek staje się mniej elastyczny, brakuje mu tlenu oraz innych składników odżywczych. To właśnie dlatego szybciej pojawiają się zmarszczki, a cera staje się zmęczona i ziemista.

Co szkodzi skórze?



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *