Co jeść na piękne włosy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Co jeść na piękne włosy? To pytanie często zadajemy sobie, gdy kosmyki stają się słabe, suche i rozdwojone. Zwykle te niekorzystne zmiany zauważalne są po zimie, kiedy były poddawane niekorzystnym czynnikom środowiska zewnętrznego, choć na złą kondycję włosów wpływa wiele czynników. Gęste i lśniące włosy uznawane są za atrybut urody zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

Co jeść na piękne włosy?

Składniki mineralne

Wśród składników mineralnych mających największe znaczenie dla kondycji włosów znajdują się:

Cynk stanowi element budulcowy mieszka włosowego. W sytuacji jego niedoboru miejsce, w którym przyczepia się włos, zostaje osłabione. Efektem tego jest wypadanie i utrata włosów. Ponadto cynk odgrywa znaczącą rolę w produkcji DNA i RNA. Jest to niezbędne w prawidłowym podziale komórek mieszków włosowych, co przekłada się na lepszy wzrost włosów. Oprócz tego cynk wpływa na utrzymanie właściwego poziomu gospodarki hormonalnej, co również warunkuje ich kondycję. Siarka z kolei wzmacnia macierz włosa oraz zwiększa jej odporność na uszkodzenia, częste farbowanie włosów, nadmierną ekspozycję na słońce czy suszenie gorącym powietrzem. Związki krzemu uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają elastyczność naskórka, a także włókien kolagenowych i włókien elastynowych w skórze właściwej. Natomiast  miedź warunkuje syntezę melaniny (naturalnego barwnika skóry oraz włosów), którego celem jest utrzymywanie ciemnego koloru włosów.

Składniki mineralne w dużej ilości znajdują się w owocach i warzywach, a także algach morskich, grzybach czy jajkach. Znaleźć je można również w nabiale i soli kuchennej wysokiej jakości (zwłaszcza soli kłodawskiej czy soli himalajskiej). Minerały są ważnym elementem miodu oraz owoców morza. Można również pić je wraz z napojami izotonicznymi bogatymi w elektrolity.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Witaminy z grupy B

Bardzo ważną witaminą w poprawie kondycji włosów jest biotyna (witamina B7). Wykazuje ogromny wpływ na wygląd kosmyków. Mowa tu przede wszystkim o metabolizmie skóry głowy, dlatego też korzystnie oddziałuje na korzenie włosów oraz wzrost ich łodygi. Ponadto spowalnia proces produkcji łoju skórnego poprzez bezpośrednie działanie na gruczoły łojowe skóry głowy (łojotok skóry głowy przyczynia się do wypadania włosów). Biotyna wspomaga pracę tarczycy, której zaburzone funkcje również objawiają się utratą włosów. Witamina B2 zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, zaś witamina B12 reguluje nadprodukcję sebum i przyspiesza porost włosów. Z tego względu kompleks witamin z grupy B jest jednym z najchętniej polecanych suplementów diety wspierających kondycję włosów.

Witaminy z grupy B znajdują się w największych ilościach w zbożach, nasionach, produktach zbożowych oraz owocach i warzywach. Znaleźć je można w młodym jęczmieniu, Chlorelli i Spirulinie. Grzyby, mleko, jajka kurze czy wołowina także je zawierają.

Zioła

Cennym sprzymierzeńcem włosów są niektóre zioła, które warto systematycznie pić w formie naparów lub które przyjmuje się jako suplement diety (kapsułki z wyciągiem z określonych ziół). Wyciąg z bambusa zawiera dużą ilość składników odżywczych (witamin oraz minerałów). Szczególnie młode pędy stanowią największe w naturze źródło krzemu (zawiera aż 75% krzemionki). Należy wiedzieć, że wyciąg z bambusa działa osłonowo na łodygę włosa oraz wzmacnia ich pasemka. Ponadto spowalnia ich wypadanie. Pędy bambusowe zawierają flawonoidy, których zadaniem jest wymiatanie z organizmu szkodliwych wolnych rodników i tym samym spowalnianie procesów starzenia się całego organizmu.

Skrzyp polny to kolejny naturalny produkt pochodzenia roślinnego, który wykazuje pozytywny wpływ na wygląd włosów. Podobnie jak bambus zawiera krzem, dzięki któremu zmniejszone zostaje zjawisko ich wypadania. Należy zaznaczyć, że skrzyp polny słynie z dużych ilości łatwo rozpuszczalnej oraz przyswajalnej krzemionki, która bezpośrednio oddziałuje na ich strukturę. Pokrzywa również wykazuje pozytywny wpływ na wygląd włosów. Szczególnie polecana jest włosom wykazującym skłonność do nadmiernego przetłuszczania się. Oddziałuje bezpośrednio na cebulkę włosa, zapobiegając wypadaniu. Inne wartościowe zioła na włosy to: czarna rzepa, łopian, kozieradka czy żeń-szeń.

Kwas hialuronowy

Suplementy z kwasem hialuronowym znane są ze swoich ponadprzeciętnych właściwości nawilżających. Związek ten ma działanie silnie higroskopijne, dzięki czemu utrzymuje wilgoć w skórze, włosach i innych tkankach. Kwas hialuronowy zapewnia optymalne nawilżenie pasm, jednocześnie minimalizując wysuszające działanie detergentów, jakie można znaleźć np. w szamponach do włosów. Dodatkowo działa regenerująco, sprawiając, że włosy stają się gładkie i elastyczne, a także dodaje im blasku. Warto suplementować go jednocześnie z kolagenem, który jest podstawowym białkiem budulcowym włosów, odpowiadającym za wytrzymałość i integralność tkanek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczmarczyk-Sedlak I., Ciołkowski A., Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, Postępy Fitoterapii, 4/2009.
  3. Węglarzy K., Bereza M., Biologiczne znaczenie krzemu oraz jego interakcje z innymi pierwiastkami, Wiadomości Zootechniczne, 4/2007.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *