Akwaporyny w regulacji równowagi wodnej skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Akwaporyny odgrywają ważną rolę w regulacji równowagi wodnej skóry. To rodzina białek, które tworzą kanały w skórze umożliwiające intensywny transport cząsteczek wody oraz innych małych cząsteczek na przykład glicerolu.

Akwaporyny w regulacji równowagi wodnej skóry

Regulacja równowagi wodnej skóry

Regulacja równowagi wodnej skóry stanowi podstawę prawidłowego jej funkcjonowania. Należy podkreślić, że postępujące wraz z wiekiem zaburzenia fizjologiczne metabolizmu powodują utratę wilgotności skóry. Oznacza to, że jej odpowiednie nawilżenie powinno stanowić podstawę jej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z cerą dojrzałą. Równowaga wodna skóry stanowi również warunek konieczny w celu osiągnięcia zamierzonych efektów zabiegów kosmetologicznych oraz z zakresu medycyny estetycznej.

Akwaporyny

Akwaporyny to rodzina integralnych białek o masie <30kDa, które występują w błonach komórkowych komórek człowieka. Cząsteczki te tworzą pewnego rodzaju kanały, które umożliwiają intensywny transport wody, a także niekiedy mniejszych cząsteczek, do których należy glicerol.

Akwaporyny występują w różnego rodzaju tkankach oraz organach człowieka, gdzie pełnią funkcje transportowe. Ciekawostką jest fakt, że w organizmach ssaków do tej pory zidentyfikowano 13 akwaporyn, z czego 11 akwaporyn w organizmie człowieka.

Dzieli się je ze względu na rodzaj substancji jaką transportują. W związku z tym pierwszą grupę tworzą akwaporyny transportujące wodę. Drugą zaś tworzą akwagliceroporyny posiadające zdolność transportowania wody oraz małych cząsteczek pozbawionych ładunku substancji, do których należy glicerol.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Działanie akwaporyn ściśle powiązane jest z gospodarką wodno-elektrolitową organizmu. Właściwe ich funkcjonowanie pozwala na zachowanie równowagi osmotycznej wszystkich ludzkich komórek. Zaburzenia w ich działaniu przekładają się na zaburzenia ze strony gospodarki wodnej, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju poważnych jednostek chorobowych.

Mechanizm transportu przez akwaporyny

Akwaporyny występujące w organizmach ssaków składają się z czterech takich samych podjednostek (monomerów). Każda z nich z kolei zbudowana jest z dwóch powtarzających się segmentów, na które składają się 3 helisy, które wraz z krótką pętlą tworzą formę wąskiego kanału w centralnej części akwaporyny. Warto podkreślić, że kanał ten umożliwia jedynie transport nienaładowanych cząsteczek, do których należy woda czy glicerol.  Na uwagę zasługuje jednak fakt, że nie wszystkie akwaporyny zbudowane są w ten sam sposób.

Struktura akwaporyny warunkuje specyficzny mechanizm selektywnego transportu wody oraz innych niskocząsteczkowych substancji przez kanał akwaporynowy.

Selektywność transportu cząsteczek przez kanał akwaporynowy polega na jego nieprzepuszczalności dla jonów hydroniowych, a przepuszczalności wyłącznie dla samodzielnych cząsteczek wody. Jedną z barier zapewniających selektywność kanału akwaporynowego stanowią reszty aminokwasowe, które produkują lokalne pole elektryczne.

Zjawisko to umożliwia tzw. orientację cząsteczek wody w polu elektrycznym podczas ich przemieszczania się przez kanał akwaporynowy, a w efekcie końcowy ich transport.

Podsumowanie

Utrzymanie równowagi wodnej skóry to jeden z najważniejszych celów współczesnej kosmetologii. Akwaporyny skórne stanowią ciekawą perspektywę w temacie jakim jest efektywny transport cząsteczek wody oraz glicerolu w obrębie skóry. Aktywność akwaporyn w skórze daje więc możliwość intensywnej pielęgnacji cery wykorzystując do tego nową generację kosmetyków.

Bibliografia

  1. Dąbrowska M., Kosmetologia Estetyczna, Rola akwaporyn w regulacji równowagi wodnej skóry, 3/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *