Pyłek kwiatowy, nazywany również pyłkiem pszczelim, stanowi naturalne źródło wielu składników odżywczych. Dzięki temu znalazł zastosowanie w naturalnej medycynie oraz kosmetologii. Co zawdzięczamy tej naturalnej substancji oraz jak wpływa na naszą urodę?

Pyłek pszczeli - właściwości i zastosowanie

Czym jest pyłek kwiatowy?

Pyłek pszczeli to męskie komórki rozrodcze, które wytwarzane są przez kwiaty. Jego zbieraniem natomiast zajmują się pszczoły tzw. zbieraczki. Z niektórych roślin pszczoły zbierają wyłącznie pyłek. Należy do nich min. mak, kukurydza czy łubin. Z innych tzw. roślin miododajnych zbierają zarówno pyłek kwiatowy jak i nektar.

Pyłek kwiatowy zbierają pszczoły w celu wyżywienia młodych owadów, który trafia do ula pod postacią małych kuleczek. Ciekawostką jest fakt, że jedną taką kuleczkę stanowi 100 tysięcy mikro ziarenek różnych kwiatów.

Zebrany pyłek pszczeli poddawany jest suszeniu, a następnie sprzedawany. Warto zaznaczyć, że cena pyłku kwiatowego jest droższa niż miodu.

Co zawiera pyłek kwiatowy?

Pyłek pszczeli jest kombinacją wielu istotnych dla organizmu związków odżywczych. Stwierdzono w nim ponad 200 rodzajów związków. Należą do nich m.in. białka, aminokwasy, flawonoidy, węglowodany, lipidy, kwasy tłuszczowe, enzymy, witaminy oraz związki mineralne.

Do najważniejszych należą jednak aminokwasy (endogenne i egzogenne). Na szczególną uwagę zasługuje aminokwas egzogenny – arginina. Zwiększa ona bowiem syntezę tlenku azotu, który powoduje obniżenie napięcia ścian naczyń krwionośnych działając w ten sposób rozkurczowo na tętnice wieńcowe.

W pyłku pszczelim znajduje się ponad 30 enzymów i koenzymów, które aktywują wiele procesów biochemicznych w organizmie. Obecne są również flawonoidy, katechiny, kwas oleanolowy i ursolowy. Z grupy lipidów w pyłku znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) np. kwas linolowy i arachidowy.

Ponadto w pyłku kwiatowym występuje aż 40 pierwiastków w formie soli mineralnych, do których należy: potas, magnez, żelazo i cynk. W mniejszych dawkach występuje selen, bor, srebro, pallad, cyrkon oraz tytan.

Pyłek pszczeli zawiera także węglowodany takie jak m.in. fruktoza, glukoza, maltoza oraz w śladowych ilościach arabinoza, ryboza, a także izomaltoza.

W jego składzie występuje również duża ilość witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach oraz wodzie. Jest to witamina A, witaminy z grupy B, witamina E, witamina C oraz witamina D.

Właściwości pielęgnacyjne pyłku pszczelego

Kosmetyki produkowane na bazie pyłku pszczelego wykazują szerokie właściwości pielęgnacyjne szczególnie na skórę i włosy. Kremy, balsamy oraz masła nadają skórze elastyczności, nawilżają oraz spowalniają procesy jej starzenia się. Obecne w szamponach do włosów aminokwasy redukują objawy łupieżu, zapobiegają wypadaniu włosów, regenerują oraz wzmacniają ich cebulki.

Z pyłku pszczelego produkowane są również kosmeceutyki (kosmetyki lecznicze), które wykorzystywane są do leczenia chorób skóry głowy oraz twarzy. Ponadto służą również do łagodzenia objawów trądziku pospolitego, łupieżu oraz w profilaktyce.

Przeciwwskazania do stosowania pyłku kwiatowego

Przeciwwskazań do stosowania tego naturalnego produktu jest niewiele i obejmuje głównie alergię na miód lub pyłek kwiatowy.

Polecane produkty: