Mika

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mika to minerał zaliczany do grupy krzemianów, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Jednak, aby mogła stanowić składnik wybranych produktów kosmetycznych musi przejść przez proces dokładnego oczyszczania oraz mielenia.

Mika

Mika

Słowo mika wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza „okruch” lub „ziarno”. Mika może posiadać kolor biały lub kremowy, a także wykazywać charakter perłowy lub matowy. Wykorzystuje się ją w przemyśle budowlanym, rzeźbiarskim, w środkach uprawy roślin. Na dużą skalę również stosuje się ją w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków o właściwościach rozświetlających i nabłyszczających. Po nałożeniu na skórę lekko ją opalizuje lub też staje się całkowicie transparentna.

Mika w kosmetykach

Zanim mika stanie się składnikiem produktów kosmetycznych musi przejść odpowiednie badania laboratoryjne i zostać poddana procesom oczyszczania, ponieważ może stanowić źródło metali ciężkich. Następnie przechodzi proces mielenia. Im bardziej zmielona mika tym produkt staje się bardziej matowy i przezroczysty. Im posiada grubsze drobiny, tym staje się bardziej błyszcząca.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kiedy mika zostanie dodana do kosmetyków zapobiega ich zbrylaniu. Dzięki jej zastosowaniu kosmetyki odbijają i rozpraszają światło nadając skórze promienny zdrowy wygląd. Ze względu na to, że dość słabo pochłania sebum przeznaczona jest szczególnie osobom z cerą suchą oraz normalną.

Zastosowanie

Mika znajduje zastosowanie w wielu rodzajach kosmetyków. Znaleźć ją można szczególnie w produktach mineralnych. Należą do nich:

Jednak, aby mika spełniała swoje funkcje musi występować w połączeniu z innymi składnikami (samodzielnie występująca nie posiada przyczepności do skóry). Do składników tych należą:

  • pigmenty zapewniające kolor kosmetykom;
  • tlenek tytanu, który należy do naturalnych filtrów UV;
  • krzemionka, która pochłania sebum;
  • woski wykazujące działanie natłuszczające i nawilżające.

Obróbka miki

Przed procesem wprowadzenia miki do kosmetyków należy poddać ją procesowi oczyszczenia z innych zbędnych składników (m.in. metali ciężkich). Ponadto musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Mike mieli się w celu osiągnięcia dwóch różnych wymiarów cząsteczek. Zmielona bardzo drobno jest matowa i transparentna, z kolei grubsze cząsteczki miki są znacznie bardziej błyszczące.

Czy mika jest bezpieczna?

Jeżeli mika została odpowiednio oczyszczona oraz zmielona, jest produktem w pełni bezpiecznym. Nie przyczynia się do uszkodzenia szkliwa, nie jest komedogenna, ani karcerogenna.

Bibliografia

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Domaciuk M., Ślusarczyk I., Kosmetologia Estetyczna, Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, 6/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *